Potreban materijal:
500gr belog pasulja
1kg kiselog kupusa ribanca
800gr dimljenih svinjskih rebara
150gr bekon slanine
2 glavice luka
4 čena belog luka
1 kašika aleve paprike
2 lovorova lista
3dl soka od paradajza
ulje
začin C, biber, so
Priprema:
Luk iseckati na sitne kockice, slaninu na štapiće, rebarca iseći na komade, a beli luk sitno iseckati. U lonac sjediniti pasulj (koji je preko noći stajao u vodi), rebarca, polovinu crnog luka i lovorov list, pa naliti vodom i staviti da se kuva dok pasulj ne omekša. Na ulju propržiti luk i slaninu, dodati kupus i začiniti po ukusu. Kuvati uz povremeno nalivanje vode dok kupus ne omekša. Kuvani pasulj procediti i sjediniti sa dinstanim kupusom. Rebra ostaviti sa strane. Na ulju ispržiti beli luk, skloniti sa ringle i dodati alevu papriku, pa promešati i dodati pasulju i kupusu. Opet malo začiniti po ukusu i dobro sve izmešati. Pripremljenu masu sipati u nauljenu tepsiju, naliti sokom od paradajza i poređati rebarca. Staviti u rernu da se zapeče.
Ih, pasulj! Ma obožavam ga. Prekjuče sam hteo za ručak, ali onaj čorbast. Medjutim, ništa od svega; zafalili mi peršun i šargarepa. U inat teškoj hrani, skuvao sam sebi pirinač u mleku. Beblja hrana za malo matorije ljude. I naravno, opet rerna. Nema veze, onaj na fotkama toliko lepo izgleda, da ću jednostavno nabaviti potreban materijal i kod lepe komšinice… Ma znam unapred, uživancija! Nego, čini mi se, pre dvadesetak i kusur godina, kuvao sam pasulj za pedesetak ljudi, u kotlu, valjda, od 150 litara. Kažem vam, ništa lakše. Lopatom ubacuješ sve i svašta što pasulj zahteva. Prsti mi otpali dok sam oljuštio luk i krompir. Na kraju se ispostavilo da mi se potkrala greška. Iako su svi odreda vadili po tri i više tanjira, ostalo je klope za još petnaestak ljudi. Medjutim, zna se da je pasulj najbolji sutradan, ili još bolji nakon dva-tri dana, ništa nije propalo. Sutradan smo pojeli i poslednje zrno pasulja. Iz pomalo hladnjikave Subotice, pozdravlja Vas Grande.
Nado, ja sam recept našla u časopisu „Hrana i vino“ i isprobala ga. Verovatno da se u Lici tako sprema, pa odatle i samo ime.
Zasto je ovo bas ‘ licki’ pasulj?