Video update – novembar 2018. godine.
Foto update – jun 2023. godine.
Ne znam kakva je situacija kod vas, ali ja ih vala volim najviše na svetu. 🙂 Moji u selu tope mast uvek kada je svinjska daća, i ja vama ne mogu da opišem to iščekivanje da čvarci budu gotovi. Pa onda kad zasednem, onako uz vruću pogaču, vruće čvarke i sir…uffff, to ne može da se opiše. Jeste da posle imam malo problema sa stomakom, ali nek’ ide život. Gladne su mi i oči, a bogami i duša. 🙂
A do čvaraka se dolazi ovako…
Slanina se iseče na kocke i stavi u kazan sa malo vode. To malo vode u ovom slučaju je bilo jedna kofa.
Na jakoj vatri se prže uz povremeno mešanje.
Kada se sva mast istopi i komadi isečene slanine dobiju tamno žutu boju, čvarci su gotovi. Onda se vade iz kazana i preručuju u neku zgodnu platnenu „kesu“, najbolje sašivenu od gaze, da bi se ocedili.
Za ceđenje čvaraka kod mojih imaju takozvanu „presu“, kojom se stiska sve dok ima šta da iscuri. Mi volimo ne baš jako masne čvarke, tako da pored ovih sprava, čovek mora da ima i jake ruke. 🙂
Oceđene čvarke dobro usoliti.
Oceđenu mast sipati u odgovarajuće posude i ostaviti da se stegne.
I kao što sam rekla, najbolji su kad su vrući. 🙂
Što se pogačica sa čvarcima tiče, pa naravno da moraju da budu pravljene kad već ima svežih čvaraka. Ovaj recept sam našla u kuvaru „Hiljadu i jedan recept narodnih kuhinja“ Selene Mostarac.
Potreban materijal:
500-600gr brašna (550 ide u testo, ostalo za rad)
20gr svežeg kvasca
4 žumanceta
200gr samlevenih čvaraka
150ml belog vina
150ml mleka
120gr masti
so, biber
Priprema:
Od brašna, samlevenih čvaraka, žumanca, ukislog kvasca i vina zamesite testo.
Ostavite testo da odstoji pola sata, pa ga razvucite oklagijom debljine od 1cm, dimenzije otprilike 35x35cm.
Koru premažite mašću, preklopite je na pola (kao pismo) i razvijte ponovo oklagijom.
Uradite to isto još dva puta.
Ostavite testo da odstoji svaki put 15 minuta.
Razvucite na koru debljine 2cm i modlom ili čašom vadite pogačice.
Izreckajte svaku pogačicu nožem po površini, premažite je belancetom, pospite biberom, složite u pleh i pecite u zagrejanoj rerni na 180C nekih 35 minuta, dok lepo ne porumene.
Čvarci su jedna od rijetkih stvari toliko masnih, a da ih ja volim. 🙂
Prvi put sam sada na tvojim fotkama vidjela cijelu proceduru njihovog nastajanja. 🙂
Pogačice s čvarciam jako volim, ako nabavim kakve domaće čvarke ove godine sigurno ću raditi ove pogačice. 🙂
Obozavam cvarke, a ovdje ih (hvala bogu) nema inace bih imala vec 276 kg!
Heh,svi ih mi volimo,ma koliko da su masni.
Nisam probala prave čvarke, ali sam pravila židovsku varijantu od pileće masnoće i kožica. Takvih „čvaraka“ mogu pojesti 4-5 komadića. Mene čisto zanima koliko se ovog može pojesti bez posljedica po stomak. Vjerujem da je dobro dok se jede tako hrskavo i masno, ali šta poslije?
Ove stvari sam u životu najviše obožavao, obožavam i obožavaću… Medjutim… u poslednjih godinu dana pojavljulju se problemi sa mojim zdravljem tako da polako menjam režim ishrane. Nije da mi baš uspeva, ali najverovatnije da se čvaraka neću odreći ni za koje pare, a tek ‘leba s mašću… Ne može se tek tako izbaciti dobra hrana sa jelovnika, ok. ono što se neizbežno mora… (obožavam papke i to one koji se kuvaju četiri pet sati) mora se, ali izem ti život bez koliko toliko dobre hrane. Pozdravljam, Grande!
Extra! 🙂
Mmmmm cvarci.Posto nemam uslova za topljenje masti napolju na veliko ja ostavljam slaninu u snitama u zamrzivac.Kad potrosim istopljenu mast odledim slaninu i istopim u serpi tako da uvek imam po teglu masti i zdelu svezih cvaraka.
Deandrej…i to je super ideja, mada ja imam uslove za topljenje uobičajeno, pošt imam selo. Inače mast uvek imam u kući, jednostavno neka jela su nezamisliva bez masti. Totalno drugačiji ukus daju, nego isto to jelo spremljeno na ulju.
jednostavno receno čvarke obožavam.kod nas se teško nađu.recept sam markirala.ako „naletim“ na čvarke obavezno pravim ove pogačice.
za selmu.oni koji nusu navikli na masniju hranu mogu imati tegoba.ostali poput mene uživaju dok jedu.
@milky i ja ih isto tako mnoogo volim :))
Do sada nigde nisam nasla nacin topljenja cvaraka, a ni pogacica sa cvarcima, mi to obozavamo i HVALA za recept. Inace pored toga ima divnih recepata, svaka cast.
Slavice hvala. Drago mi je ako ćete ubuduće svraćati češće ovde 🙂
Gago gde me nadje, cvarci su mi slabost. Narocito na Sumrakovacki nacin 🙂
Wow, svaka cast i na prici i na slikama i na receptu :). Odusevljena sam
Hvala Gordana! Dobrodošli na Grne. 🙂
E pa ovo tamnije na dnu lonca je drožina:-)To je ona najsitnija a u kazanu ostane malo krupnija. Kad smo mama i ja tolpile mast onda smo se ubijali sa seckanjem slanine na 2×2:-) Poduhvat je to bio!
Ovo belo vince pospešuje varenje pogačica tek da ti jetra ne pobegne:-)
Epa kod nas nema tog naziva, mislim da to ne zovemo nikako. 🙂 Sestra i ja obavezno sečemo za čvarke, ali tata nije baš toliko rigorozan za veličinu. 🙂
Još malo pa nas čeka isto ovo, javiću se sa novim fotkama. 🙂
Secni jednu šaku sitnije meni za dušu:-) Kad bih pojela malo vrućih čvaraka i vrućeg hleba iz crepulje – nosila bi me na duši što si mi to dala da jedem:-)
voda je visak u ovom receptu za topljenje cvaraka
Draga Mirjana,
mozda se kod Vas tako radi. Verujem da svaki kraj ima svoj neki nacin. Ja sam inace dete sa sela, moji roditelji zive na selu, ovako smo topili i topimo svake godine od kad ja znam za sebe, a ima mpreko 40 godina. 😀 Tako je topio moj pokojni deda, tako moj otac i ovo je upravo fotkano jednom takvom prilikom.
Ako Vam nije tesko napisite kako se kod Vas tope i jesu li u pitanju duvan cvarci ili obicni?