Autor teksta i fotografije, gost na Grnetu danas je Vitki Gurman. Uživajte!
Fast-food je OK, uvek kad ispuni istovremeno 3 uslova:
1. Ako se sprema jako retko (ima oko godinu ipo dana kako sam ovo pravila)
2. Ako se sprema sa povodom.
3. Ako ga spremate SAMI u svojoj kuhinji.
Obzirom da je ukus koji se postiže identičan originalnom girosu, a svakako ispada milion puta bolje od onih bezukusnih „pokušaja girosa“ iz većine fast-food radnji – vredi se malo pomučiti oko pripreme. Ovo „mučenje“ bi i bilo garancija toga da se neće spremati svaki dan.
Za Gyros je potrebno da pripremite:
1. Meso
2. Lepinje
3. Tzaziki preliv
4. Pomfrit
5. Paradajz, sečen na kolutove ili „polumesece“
6. Mladi crni luk, sečen na kolutove (ili ako nema, običan sečen na rebarca)
MESO
Obavezno koristite papir za pečenje, jer posle ovoga stvarno ne želite da ribate pleh! Kupite komad teletine i komad svinjetine od buta. Isecite šnicle debljine prsta (nikako ne smeju da budu tanke, ali ni debele kao taraba). Poređajte šnicle u pleh prekriven papirom za pečenje, sa razmakom između (razmak je zato što želimo da eventualna voda ispari odmah). Svaku šniclu malo posolite, pobiberite i stavite alevu papriku. Okrenite i ponovite ovo isto na drugoj strani.Rernu uključite na oko 180 stepeni i to samo gornji grejač. Kad se zagreje, ubacite pleh sa mesom na „gornji sprat“, što bliže grejaču. I kontrolišite situaciju. Želimo da se dobije reš pečena krckava kora, ali da meso ne izgori i ne osuši se previše. Cilj je da se ne peče dugo. Okrenite šnicle jednom ili dva puta u toku pečenja. Kada procenite da je gotovo (tj. da površina ima onu karakterističnu boju mesa za giros), izvadite pleh, pustite da se sve malo prohladi i uzmite dasku za seckanje i najoštriji, kasapinski nož koji imate. Svaku šniclu isecite na što tanje listiće. Trudite se da sečete pod kosinom, onako kako režu čajne kobasice za slave. Naseckajte sve šnicle na listiće i dobro zagrejte tiganj (nikako neki koji se lepi!). Ubacite meso u NE podmazan tiganj i još malo ga osušite. Ovo mora da se uradi da bi što više ličilo na meso za giros. I deluje! Dobićete nešto što je identično mesu koje je sušeno na onim klasičnim „giros-roštiljima“!
TZAZIKI
Jedan veći krastavac se oljušti, odstrani mu se sredina sa semenkama. Krupno se izrenda, posoli i stavi u cediljku iznad činijice da malo pusti vodu. Idealno je da stoji par sati. Kada se ocedi, ubaci se u blender, sipa se 2/3 čaše jogurta, sok od manjeg limuna, jedan krupno seckani češanj belog luka i ravna kašičica mirođije (bilo bi idealno sveže mirođije, ali i ona iz kesice odlično radi posao). Sve se dobro izblenduje. Ovo sipati u činiju u koju ste već istresli jednu pavlaku, promešati i staviti u frižider da se dobro ohladi. Obavezno u blender ide samo jogurt, jer je tečan i dobro se izblenduju sastojci. Da smo odmah stavili pavlaku bilo bi previše gusto za blender. Pavlaka se dodaje jer je naš jogurt ređi od grčkog koji se koristi za Tzatziki. Ako nešto preostane, može da se koristi i sutra. Preporučuje se i uz kuvano meso (posebno kuvanu teletinu).
LEPINJE
Najlakša varijanta je da kupite gotove tortilje, ali one velike. Zatim uzmite jedan poklopac od šerpe, pritisnite svaku tortilju i makazama ili nožem izrežite okolo. Ja sam koristila poklopac od 18cm, jer tortilje za giros nisu velike. Dobićete savršen okrugli oblik (preostale parčiće možete da isečete na trougliće, zapečete i servirate uz neki sos od plavog patlidžana, maslina i sl.)
Prave tortilje za giros su meke i masne. Zato, uključite ringlu i u tiganj sipajte maslinovo ulje pa vrlo kratko i na nižoj temperaturi, isprižite svaku tortilju sa obe strane. Čim dobije zlatnu boju, ubacite u kesu i dobro zatvorite. Otvarajte samo da bi ubacili narednu tortilju. Ostavite u kesi dok se ne prohlade i budu mlake, a vi budete spremni da složite girose.
Originalno, pravi se testo s kvascem i tortilje se peku u rerni, premazuju uljem… (ali ko uopšte ima toliko mesta u rerni i želi ovo da radi?!)
POMFRIT
Najbolje je onaj iz kesice, jer zadržava formu. Da bi domaći pomfrit ispao kao treba, mora da se koristi friteza, ali (i pored toga što giros ubija sa količinom kalorija) ne treba preterivati!
Zapravo, gledajte da stavite najviše mesa, povrća i preliva – a pomfrit služi više kao dekoracija.
REĐANJE
Na tortilju prvo stavite meso i rasporedite svuda. Po sistemu „što više – to bolje“. Zatim ide pomfrit, pa sos i na kraju paradajz i luk. Savite prvo ono što će biti dno ka unutra, zatim urolajte na sredini jednu, pa drugu stranu tortilje. Donji deo stegnite folijom, a zatim ceo giros omotajte salvetom. Složite na poslužavnik i servirajte.
Većina muškaraca ne može da se izbori sa dva komada, pa ovo treba imati u vidu kod pripreme.
Sjajno! Hvala vam za ideju, pravim cim pre!
odlična večerica za opuštenu varijantu . Obožavam ovakve stvari…
U potpunosti se slažem sa one tri tvrdnje s početka posta!
Par stvarčica…
Ovo je super ideja za ljude i trebali bi zaista svi da probaju da naprave, preukusno je. Samo bih dodao…
1. U Giros se stavlja mleveni kim, to je karakteristična aroma za giros
2. Izrezivanje tortilje makazama?! Da li sam nešto propustio? Zašto to? 😀
3. Blendovanje Tzatzikija?! Nikako. 🙂 Koristiti po mogućstvu kisele krastavčiće, bude ukusnije.
4. Pomfrit može i domaći. Malo se prokuvaju štapići, ocede dobro, pomešaju sa malo ulja i stave pored mesa u rerni. (svakako je ukusniji grešni, prženi)
5. Redosled stavljanja sastojaka je sledeći: Tortilja, Tzatziki, meso, luk na kolutiće, senf, kečap (Paradajz kad je sezona), pomfrit.
Prijatno.
Sad sam se vratila na recept i videla ovaj komentar.
Ja zapravo ovaj tip hrane (sa testom i krompirima) pravim jako, jako retko. Tortilju sam sekla jer sam kupila one velike, tanje su, a htela sam da svaki giros bude isti i manji. Znam, otkačeno, ali lepo izgleda 🙂
Hvala na savetu za redosled i začine (kim) – to ću svakako probati.
A preliv ipak ostavljam sa svežim krastavcima, nekako mi osveži ovu kombinaciju.
Puno pozdrava! 🙂