Hleb koji se ne mesi

19 Replies

Testo
No knead bread

NO KNEAD BREAD

Kako sam još onomad kada sam ga i napravila i objavila fotku na svom Facebook profilu, ovaj hleb stigao je „preko Male Krsne“ do mene i moje kuhinje. 🙂

Zašto?

Pa zato što sam ja recept za hleb videla ovde, a shodno da nemam pojma engleski (dobro, ne baš da se ne snalazim nikako) ja u ovakvim situacijama uvek izmaltretiram Mariju za prevod. A onda mi ona pored ostalog kaže da ga je pravila svojevremeno i Jelena po receptu sa Dajaninog bloga. Pa sam ja onda fore i fazone za mešanje i ostale stvari hvatala od njih, a pravila po receptu sa onog stranog sajta, jedino što sam izmenila je odabir brašna. Tamo se koristi belo, a ja sam crno.

No knead bread

Potreban materijal:

500g crnog brašna T-950 Danubius
385ml tople vode
9g soli
3g suvog kvasca ili 5-7g svežeg

No knead bread

Priprema:

Sve sastojke pomešati u posudi za mešanje. Pokriti i ostaviti na sobnoj temperaturi da odstoji 15-25h. Ja sam ostavila tačno 24h. Na radni sto dobro posut brašnom izručiti testo iz činije, pa nekoliko puta presaviti (kao pismo), a zatim testo oblikovati u loptu. Kuhinjsku salvetu posuti dobro brašnom i prebaciti testo na nju. Ostaviti dok ne udvostruči masu. Meni je testo stajalo dobrih dva sata. Pripremiti vatrostalnu posudu sa poklopcem ili šerpu sa poklopcem koju možete staviti u rernu. Testo pažljivo prebaciti u posudu. Posuda se ne podmazuje. Peći hleb u rerni predhodno zagrejanoj na 230C nekih 30 minuta, a zatim skloniti poklopac i peći još nekih 15 minuta, dok korica lepo ne porumeni. Pečeni hleb odmah uviti u blago navlaženu kuhinjsku krpu, a zatim staviti u plastičnu kesu. Poslužiti. Hleb je lep i topao i hladan.

No knead bread

Print Friendly, PDF & Email
loading...

19 comments

  1. Vesna

    Ovo je nesto bas kao za mene! Hvala puuuno! Volela bih da jedemo domaci hleb, ali nisam bas domacica umesna kada su testa u pitanju;) ovo je resenje, deluje jednostavno!

  2. Nevena

    Kako je divan…. Ti rustični su mi najomiljeniji!

    Mislim da se cela filozofija dobrog hleba svodi na strpljenje. Ljudi misle da mesiti hleb je ne znam ni ja kakva nauka, a ustvari, da ga umesis je samo mali deo, i to ne nešto komplikovan.
    Ja nisam dobila dobre rezultate kad sam ostavljala da stoji tako dugo na sobnoj temperaturi al kad god je stajao u fridžu, bio je fantastičan. Možda je to zbog prirodnog kvasca…

  3. Sonja

    Prelep ti je hleb!! I ja sam ga mnogo puta spremala po receptu sa Dajaninog bloga, stvarno je „the ‘lebac“ 🙂

    1. Gaga Post author

      Hvala, kao što rekoh, baš sam zadovoljna za prvi put i kako mi je ispao. Naravno, ukus mi je najvažniji, izgled manje-više. 🙂

  4. Zoki

    Ja ovu vrstu hleba obožavam i ako ne volim hleb, ja imam brzu verziju, gde ne mora toliko dugo da se čeka a dobije se isto tako dobar hleb.Prijatno!!!

  5. Zoki

    Uh ovde se sva slova izmešala..Izvini molim te, ako možeš izbriši . Da, na blogu je, zove se „brzi hleb koji se ne mesi“.Pozdrav.

  6. zoran_vujcic

    Imam samo par komentara. Odnos suvog i svežeg kvasca je uvek 3,33. Znači za 3 g suvog treba 10 g svežeg.
    kratko mešanje sastojaka omogućava kvascu da se raspodeli po masi i da započne fermentaciju. Crno brašno ima nešto više amilaza, pa ima i nešto više šećera za vrenje. Ali ako masa nije dobro razmešana stvaraju se nepravilni mali i veliki mehurovi, pa testo nije ravnomerno vazdušasto. I najzad nedavno je temperatura pečenja ograničena na 180 C, jer se na temperaturama preko te, na svakih 10 C, stvara i do 10 x više kancerogenih materija. Dakle i do 100.000 puta više na 230 nego na 180 C. I najzad nasuprot svim iluzijama da je bolji hleb koji se ne mesi, zapravo je obratno. Mešenjem se molekuli glutena (glijadin i glutelin) povećavaju, postaju elastičniji i lakše propuštaju CO2 (iz vrenja kvasca) da iziđe iz mase, stvarajući finu ravnomernu teksturu. I brže je 🙂 i bolje je 🙂 i zdravije je :).

  7. Laurel Avery

    Priprema: – pomešati sve sastojke i ostaviti testo da stoji oko 1h (ne mora ko žuri, ali onda ga praviti sa mlakom vodom da bi mogli odah da oblikujete testo) – napraviti lepinjice izmedju dlanova (ne pretanke, oko 2cm) i poredjati ih na pleh na papir za pečenje – peći oko 45 minuta na 200°C – izvaditi hlebčiće iz rerne i ostaviti da se hlade samo 10 min ! – prohlađene hlebčiće, premestiti u činiju i zamotati u Al foliju da bi ostali meki i narednih dana.

  8. suzyca

    Odličan hleb, odavno se spremam da ga umesim ali nemam baš odgovarajuću posudu, pa kad je nabavim, biće i kod mene na stolu.

  9. Jelena

    A Gago danas ga ponovo pravim pa svrati do tebe da vidim kako si ti radila. Nisi stavljala u vrelu posudu koja je bila u rerni, a rezultat ti je jako fin. Ja ovaj hleb pravim od belog brašna, a nisam nikad koristila crno Danubius brašno, a vidim da ti je po strukturi isti kao beli hleb.

  10. Pingback: Mezze meni #1 | MEZZE

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.