Moj stariji sin najviše voli da jede marmeladu od šipuraka, ali moram da priznam da sam mu je do sada uvek kupovala, nikada je nisam kuvala sama. Ove godine sam rešila da i to isprobam i ostaje mi jedino da se kajem što je nisam kuvala ranije. U selu imam šipurke na svakom ćošku, treba da samo neko bude vredan i da ih obere. Ja očigledno nisam bila do sad.
Kao što rekoh, nisam je do sada kuvala pa sam malo istraživala po internetu, malo proučavala kuvare i u „Patinom“ kuvaru sam našla recept koji mi je bio vodilja, ali sam na kraju sve to ja nekako po nekom svom nahođenju.
Šipurke je potrebno dobro oprati i očistiti sa obe strane, skinuti peteljke i ono crno, repić, kako ga ja zovem. Ja sam imala tačno 1,155g očišćenih plodova. Neka se računa da je to 1kg, gram gore-dole mislim da ništa epohalno neće da izmeni u receptu. Stavila sam ih u šerpu i nalila vodom da prekrije plodove. Nisam merila vodu, ali mislim da je bilo tu negde oko 2l. Stavila sam na ringlu i kuvala na jakoj vatri. Potrebno je da voda bude uvek u toj količini, da prekrije plodove, pa je potrebno nalivati nekoliko puta u toku kuvanja.
E sad, ja sam kuvala marmeladu dva dana, ne bukvalno u satima. 🙂 Zbog obaveza koje sam imala, morala sam da prekinem pravljenje do kraja. Prvi dan sam skuvala šipurke, kuvala sam ih nekih 3-4 sata i ostavila preko noći da tako odstoje u vodi. Sutradan sam ih ponovo stavila na vatru, ali držala tek do vrenja i sklonila. Prvo sam procedila tečnost preko sita za brašno, a onda sam i plodove gnječila preko sita varjačom, kako bih izvukla što više iz njih. Znači, tečnost (vodu u kojoj su se kuvali) ne bacati. Tako sam cedila dva puta, a zatim sam ponovo već izgnječene šipurke (otpad) cedila kašikom preko metalne cediljke za čaj. Ona ima veće otvore. I na kraju sve ponovo procedila preko sita, ali se mora oprati pre konačnog ceđenja.
Dobila sam 1,800ml proceđene tečnosti. Proceđenu-propasiranu masu sam stavila u šerpu i dodala 1kg šećera. Marmeladu sam kuvala na jakoj vatri, uz stalno mešanje nekih 45 minuta. Pred kraj u rerni na 100C sterilisala tegle, pa vruću marmeladu sipala u vruće tegle. Vratila ponovo marmeladu sipanu u tegle u rernu zagrejanu na 100C, ali otklopljene, kako bi se uhvatila na površini tanka korica. Posle toga, zatvorila i ostavila da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Izašle su mi dve manje i jedna veća tegla od ove količine. Ako se baci na papir, isplati se više nego da je kupite u prodavnici. Jedino što je malo „dosadno“ čišćenje i ono konstantno stajanje uz šporet i mešanje. 🙂 I da, mnogo je ukusnija domaća.
Gago savrseno si sve objasnila, jos koji dan i ja se bacam na kuvanje.
Hvala draga! Obavezno da javiš kako je tvoja misija prošla. Ja mislim da ću još da kuvam, sad kad odemo u selo da beremo vinograd, tamo gde je on ih baš ima, moram da teram decu da mi još uberu i da napravim makar još jednu turu. Stvarno je lep. Moj Darko sinoć smazao pola tegle. 🙂
Koju ti energiju imaš 🙂 Moja svekrva je bila majstorica za taj džem. Sećam se da je ona pasirala obarene šipurke kroz onu polukružnu presu sa valjkom, njom je i pasirala paradajz za kuvanje. Čini mi se da je tako lakše, pitaj mamu mora da negde još uvek ima tu presu,
Kažu da nove domaćice (kasapi) pod rep kolju ali sam ja danas opvrgla tu teoriju. Naime danas sam kupila gotovu čorbu. Iscede ih pred tobom, muž donese 5 lit. stavih 2 kg šećera, sve zahedno u veliki lonac sa debelim dnom i posle 5 sati kuvanja na laganoj vatri bez mnogo mešanja i igranja oko šporeta gotova baš gusta mermelada. Jest tamnija od tvoje al’ baš me briga nisam dirindžila oko šporeta 🙂
Joj da, rekla mi mama da ima da se kupi gotova čorba. Nisam ni znala, iskrena da budem. A ja sam baš htela da probam ovako, stvarno. 🙂 Realno to nije stvarno neki veliki posao, jedino što eto, moraš malo da budeš uz šporet kad se kuva, pošto mora da se meša. Videla si da sam je kuvala iz dva dana, što baš i nije po „pravilima“, al’ nisam primetila da se tu nešto pokarabasilo. Sad nisu vrućine, tako da ništa nije moglo da se ukiseli, pošto sam ja to ostavila tako da malo stoji, a samo zato što nisam mogla da je završim isti dan. Napraviću sigurno još jednu turu, a tako dogodine možda i probam tu lakšu varijantu. 🙂
Moja iskusna sestričina mi je napomenula da prvo stavim čorbu da provri pa onda tek šećer, kaže brže se skuva. Svakako ga stavi u rernu kad se šećer otopi, niti prska niti zagoreva samo povremeno promešaj uz stranice šerpe.
Marmelada Vam super izgleda. I ja volim da je pravim. Posloje nekoliko “mučenja“ prilikom pasiranja tečnosti dosjetila sam se da kuvane šipurke zajedno sa tečnošću sameljem u blenderu. Vjerujte mnogo je lakše poslije ih propasirati kroz sito.
Redovno pratim Vaše recepte i časopis MEZE. Oduševljena sam, super ste.
Veliki pozdrav za Vas!
Veliki posao, nikad nisam ni pokušavala, ali vjerujem da je savršenstvo
I meni je sada prvi put. Jeste pipkav posao, al’ vredi. 🙂
Bravo, Gago! Ja ga obozavam, najbolji mi je uz palacinke, samo on i onaj dzem od kajsija idu ruku pod ruku sa palacinkama:) Ove godine sam dosla do zeljinih sipuraka (ne pitaj me kako:)) i sada vrebam kao blesava neki pouzdan receptic. Ovog puta Patu sam ostavila na stranu… Nesto me je zeznula, mos’ misliti. I, naletim na ovaj tvoj receptic za marmeljadu:) Belezim i odoh da trebim sipurke. Utiske, kao i uvek, javim:)
Moj sin je obožava, al’ kao što sam već i rekla, do sada sam je kupovala. Meni je ovo prvi put da je pravim i drago mi je što sam je „ubola“ iz prve. Planiram da odradim još jednu turu, malo veću, nego treba da odem u selo da uberem šipurke.
Tebe ne pitam odakle ti. 🙂
Danas mi se na fan stranici javila ženica porukom koja je pravila baš po ovom receptu i kaže da je ekstra zadovoljna.
Javi utiske obavezno. 🙂
Gago, misija uspela! I ja sam prekidala kuvanje, malo sinoc a danas sam privela kraju, evo tegle sam napunila, jos su vruce. Pozurila sam da ti javim… Radila sam sve po receptu, znaci i sito sam zamazala:) HVALA, jako dobar receptić i sve preporuke… Pozdrav:)
Jupiiiiiiiiiiiiii! Baš mi je drago zbog toga, a ponajviše da si na kraju zadovoljna. 🙂
Nadam se da će biti neke fotkice? Jedva čekam da vidim.
Nema više čekanja, evo ih http://coolinarija.blogspot.com/2013/10/probali-smo.html
Al’ samo da znaš da sam ovaj post uradila samo zbog tebe tj. ove prethodne poruke. Pa, eto, blogerska kolegijalnost nije mogla da isključi ostale blogere koji su svojim receptima zaslužili da se tu nadju. POZDRAV, GAGO:)
@Dragana – Imenjakinjo, drago mi je da Vam se sviđa. Prihvatam sve sugestije i savete za sledeći put. 🙂 Drago mi je i što pratite Mezze i što Vam se sviđa to što koleginice i ja radimo. Hvala što nas pratite!
Pozdrav veliki!
Ja svake godine kuvam dzem od sipuraka u velikim kolicinama, a da bi ste kuvene sipurke lakse ispasirali kupite presu,ima je na pijaci gde se prodaju drvene varjace,pletene korpice,oklagije.Prvo kroz presu ispasirajte sipurke,dodajuci toplu vodu,a zatim tecnost sipajte u sito i novim hulahopom mesajte po situ, povremeno operite sito i hulahop.Dobijenu tecnost sipajte u vecu serpu i kuvajte na jacoj vatri,secer dodajte pred kraj kuvanja da dzem nebi dobio tamnu boju.Kolicina secera je oko 1/2.kg,na 1.kg.sipuraka.Najbolje je da probate i po svom ukusu dodajete secer.
@Nale – Hvala draga! :*
Svi su recepti lepi, svaka čast. Ti si baš bila vredna. 🙂 I opet kažem, drago mi je da vam se marmelada dopala.
ja ga svake godine kuvam i uvek mi je lep, najtezi deo je dok se procedi, a posla je lako kuvati, takodje cedim na sito za brasno
Sve si dobro uradila sem jednoga, a to je da si trebala sipurke kada si ocistila od repica ostaviti par dana da se umeknu, pa tek onda skuhati
Obzirom da sam ih i kuvala dva dana, rekla bih da se to važi. 🙂
U svakom slučaju ona je bila savršena na kraju, a vama svakako hvala na savetu, kao i svima koji su ostavili komentar sa nekom svojom cakom. Sve to treba znati da bi sledeći put bila još bolja. 🙂
Pozdrav!
Obozavam marmeladu od sipka, ali nikada je dosad nisam pravila. Moja ekipa je nabrala 13kg, i ostavila sam ih da stoje neko vrijeme. Trazim sada recepte po netu prije nego sto kontaktiram tetke i ujne.Tako naidjoh na jedan recept u kome kazu da prije kuvanja treba ocistiti sipke, odnosno izvaditi sjemenke sa dlacicama i ostaviti preko noci u vodi. E sad, kako nemam presu, razmisljam o takvoj pripremi ali me zanima koliko su te sjemenke znacajne za masu i kvalitet dobijene marmelade?
Jesu značajne, svakak onije prijatno naići na njih kada jedete skuvanu marmeladu. Moj savet je da se snađete nekako i to lepo očistite i ispasirate. Ako ništa drugo i pomoću gaze.
Moj recept za pekmez od sipurka, provjeren koji pravim godinama.5kg sipurka ocistim od repicai ako ima flekica, prostrem po stolnjaku da se umeknu jedno 3-4 dana tako stoje.Kada su mekani operem ih i stavim kuhati, naspem 7l vode i to se kuha sat 40min.Odmah ih izmiksam rucnim blenderom i pustim da se hladi smjesa.Toplu smjesu propasiram kroz malo krupnije sito, pa onda gusce i na kraju kroz carapu. to je gotovo sa pripremomm sada ide ukuhavanje i na kraju kada je vec ukuhano dodam secer i za 20m gotovo i ostade samo pakovanje
Sanja, moze li molim Vas pojasnjenje. Sta se radi sa vodom u kojoj se kuhaju sipurci? Je li se oni nakon pasiranja vrate u tu vodu pa se zajedno kuhaju? Malo mi je taj dio nejasan..Hvala
samo da se pridružimsa svojim savjetom i ja sam se mučila sa pasiranjem dok nisam doznala da cjedim kroz hulahopke i to one najobičnije sve dlačice ostanu unutra i puno je brže
Tebi Gago ko da moja baka šapće sve ono što nije meni rekla prije nego je oči sklopila. A vjerojatno je neka baka iz Sumrakovca i tebi šapnula 😉 Pa sad znam kako ću. Ostavila je baka šipka pred kućom da raste. Hvala ti, ovo je tako lijepo, iscrpno napisano i uslikano, svakako ću probati. Baš me uhvatilo to ukuhavanje.
Pingback: MARMELADA OD ŠIPURKA (GAGA GRNE) – Coolinarija
Pingback: PROBALI SMO… – Coolinarija