Sponzorisani post
Paprikaš je pored gulaša i perkelta jedno od najpoznatijih jela mađarske kuhinje koje krajem XIX veka postaje popularno i u drugim zemljama, a zasluge za to ima najviše francuski kuvar Ogist Eskofije, kada je paprikaš stavio na meni Grand hotela u Monte Karlu.
U našim se krajevima paprikaš i te kako odomaćio, pa se slobodno može reći da smo ga uvrstili u tradicionalna jela. Rekla bih da je svaki kraj nadograđivao i formirao neki svoj ukus, i da svaka kuća čak ima svoj neki način pripreme, ali se ipak držeći osnova pripreme.
Moj muž je bio ubeđen da u paprikaš obavezno mora da ide krompir, verovatno zato što se kod njega kući najviše spremao krompir paprikaš, ali osnova paprikaša je u stvari dosta luka i paprika u svim oblicima. Obavezno se služi sa noklicama ili širokom testeninom, a mi ga volimo i sa klasičnim knedlama za supu, a nekad uz paprikaš poslužim kuvani kačamak ili palenu.
Dok sam živela na selu, najviše se pravio pileći paprikaš, jer su moji čuvali kokoške. Koliko je samo paprikaš ukusan kada se skuva na „Smederevcu“ ili u kotliću na otvorenoj vatri, joooooj. Kokoške sada više u selu ne čuvamo, pošto moja mama nije u selu preko cele godine da može da preuzme tu obavezu i zato mi je veoma važno gde i od koga kupujem piletinu. Sada kad više nema bakinih kokica, ja lepo kupim piletinu „Perutnina Ptuj“ jer znam iz iskustva da im je meso uvek sveže, kvalitetno i odličnog ukusa. A savršena piletina, daje i savršeno jelo. Pa izvolite, probajte ga i javite utiske.
Potreban materijal:
1kg „Perutnina Ptuj“ pilećih karabataka bez kostiju i kože
200g crnog luka
3-4 veća čena belog luka
200g šargarepe
250g crvene paprike
250g pelat paradajza
250g dimljene mesnate slanine
1 puna kašika svinjske masti
800-1000ml pileće supe od kocke (po potrebi)
1/2 kašičice mlevenog crnog bibera
2 kašike dimljene mlevene paprike
1 kašičica slatke tucane paprike (ko voli može i ljuta)
so po ukusu
potrebno je još
100g kisele pavlake sa 20%mm
1 kašika gustina
sveži peršun za posip
za noklice
2 jaja
brašno onoliko koliko su teška oba jajeta
prstohvat soli
Priprema:
Karabatake iseckati na komade veličine zalogaja. Slaninu naseckati na sitne kockice.
Crni luk i papriku sitno naseckati, beli luk izgnječiti. Pelat takođe iseckati. Šargarepu iseckati na kolutove.
Slaninu bez dodatka masnoće staviti u šerpu, pa na umerenoj vatri pržiti dok ne otpusti masnoću i bude blago krckava, a zatim je izvaditi i ostaviti na toplo mesto.
U istoj šerpi dodati svinjsku mast, pa kada se rastopi, dodati pileće karabatake, posoliti malo, dodati biber, pa ih uz povremeno mešanje pržiti dok sa svih strana ne „pobele“. Meso zatim izvaditi iz šerpe i ostaviti takođe na toplo mesto.
Na istoj masnoći u šerpu staviti seckani crni i gnječeni beli luk, pa dinstati dok luk nepostane staklast. Dodati šargarepu, papriku i pelat. Ptomešati. Krčkati nekih desetak minuta, a zatim u šerpu vratiti karabatake.
Naliti supom (ne sve odjednom, već po potrebi), dodati dimljenu i tucanu papriku, poklopiti, pa uz povremeno mešanje kuvati na umerenoj vatri 30 minuta.
Posle tog vremena u šerpu vratiti i slaninu i krčkati još nekih 20 minuta.
Za noklice viljuškom ili žicom dobro umutiti jaja i brašno sa solju. Noklice kuvati u kupućoj vodi nekih 6-7 minuta. Pošto je masa dosta lepljiva, prvo kašiku kojom se smesa uzima umočiti u vodu.
Skuvane noklice ocediti od vode, pa ih prebaciti u šerpu sa paprikašom i lagano izmešati.
Pre služenja posuti seckanim peršunom.
Post je nastao u saradnji sa „Perutnina Ptuj“.