Medena pita

Monday, May 18th, 2009

medena-pita4-1

Sweet Sensation je jedan veoma inspirativan blog sa pregršt lepih recepata. Međutim moram priznati da za većinu objavljenih recepata kod mene ne mogu da nađem potrebne namirnice za pripremu. Medena pita me je oduševila na prvi pogled, volim takve pite i morala sam da je isprobam. U receptu ne idu neke posebne namirnice, potrebna je samo dobra volja za rad (i mišići :) ), a ja sam baš bila raspoložena da je napravim. Ovo je još jedan recept koji sam napravila u sklopu igrice FBI Rukavice koju je osmislila Maja sa bloga Cooks and Bakes.

Potreban materijal:

Kore:

3 kašike mleka
2 kašike meda
3 kašike ulja
150gr šecera
400gr brašna (pola oštrog, pola mekog)
kašika soda bikarbone
1 jaje
malo ruma (za prskanje gotovih kora)

Mleko, ulje, med i šecer stavite u posudu i zagrevajte na laganoj vatri uz stalno mešanje dok se šećer ne otopi, a zatim sklonite s vatre. U vruću smesu dodajte brašno pomešano sa sodom i razmućeno jaje pa rukama zamesite glatko testo. Pokrite ga čistom krpom i ostavite 10-15 min da se malo opusti. Testo podelite na 4 jednaka dela i razvijajte ih u tanke kore. Sa testom se jako lepo radi, ne puca i ne lomi se. Moje kore su bile veličine velikog pleha od šporeta, dakle dosta tanke i velike. Svaku koru posebno peći na preokrenutom plehu obloženom papirom za pečenje. Peći ih na 180C oko 5 min i pazite da ih ne prepečete. One trebaju dobiti samo laganu kremastu boju. Pre filovanja kremom kore sasvim ohladite.

Napomena: Moje testo je super ispalo, baš kao što stoji u receptu, nije se lepilo ni pucalo, ali zato ja posle nisam mogla da izvučem da kore budu veličine pleha od šporeta, pa ne znam ni sama šta da sam radila. Istanjila sam ih najtanje što sam mogla, i one su bile evo ovolike:

medena-pita2-1

Krema:

500ml mleka
6 kašika griza
150gr šećera
1 vanilin šećer
200gr maslaca
3 kašike čokolade u prahu

Mleko, šećer i vanilin šećer zakuvati pa u njega staviti griz. Kuvajte na laganoj vatri uz stalno mešanje dok se ne zgusne, a zatim sklonite s vatre i ohladite. U ohlađenu kremu umešajte penasto umućeni maslac pa je dobro umutite električnim mikserom. Od dobijene kreme odvojite 1/3 od ukupne količine pa u nju umešajte čokoladu u prahu.

medena-pita6-1

Prvu koru popskajte sa malo ruma pa na nju namažite polovinu bele kreme, poklopite drugom korom pa je lagano dlanovima pritisnite da se slepi sa kremom. Drugu koru takođe poprskajte rumom pa na nju ravnomerno namažite celu tamnu kremu i poklopite trećom korom koju takođe poprskate rumom. Na tu koru namažite ostatak bele kreme i poklopite je sa poslednjom korom pa i nju poprskajte rumom. Pitu pokrite najlonom, najbolje prozirnom plastičnom folijom i stavite u frižider preko noći da kore omekšaju. Idući dan pitu ćete moći seći lagano kao maslac. Pre posluživanja pitu posuti šecerom u prahu.

Napomena: Monika kaže da originalnom receptu u kremu ide 250gr šecera i 250gr maslaca, tako da sam ja pravila sa ovim merama. Šta ću kad moji vole ekstra slatko :) .
I moram specijalno da prenesem velike pozdrave od mojih muških ukućana i da kažem da je pita fenomenalna! Pogotovo se svidela mnogo mom mužu.

medena-pita3-1


Podeli:
  • Print
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • email
  • Netvibes
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter
Namirnice: .......

O AUTORU

  1. 18.05.2009 at 23:34
  2. 19.05.2009 at 12:46
  3. 19.05.2009 at 20:30
  4. Gaga
    19.05.2009 at 20:40
  5. 19.05.2009 at 22:15
  6. Gaga
    19.05.2009 at 23:27
  7. Monika (SweetSensation)
    20.05.2009 at 07:10
  8. Gaga
    20.05.2009 at 10:59
  9. 20.05.2009 at 13:19
  10. sanja
    21.05.2009 at 23:04
  11. ivananeda
    11.02.2010 at 09:13
  12. Gaga
    11.02.2010 at 10:40

Ostavite komentar